Historia placówki

Utworzono dnia 02.01.2017

Szkoła Podstawowa w Adamowie rozpoczęła swą działalność w roku szkolnym 1937/38. Powstała dzięki staraniom miejscowej ludności i poparciu Inspektoratu Szkolnego w Wierzbniku. Szkolna izba mieściła się w domu pana Nasiłowskiego. Pierwszym nauczycielem był Aleksander Górski. Szkoła miała tylko cztery klasy. Nauka trwała do wybuchu II wojny światowej. W 1942 roku pan Górski został osadzony w obozie koncentracyjnym. Stanowisko nauczyciela przejął pan Kościński, ale podczas okupacji nauka w szkole była bardzo ciężka, wiele dzieci przestało do niej uczęszczać.

Po wyzwoleniu w 1945 roku nauczyciel zniknął bez śladu. Jego miejsce zajęła nowa kierowniczka szkoły Janina Piwowarska. Szkoła nadal funkcjonowała w jednej izbie, brakowało podręczników i zeszytów. W 1946 roku pan Nasiłowski wyprowadził się z Adamowa a budynek w którym mieściła się szkoła sprzedał. Wynajęto izbę na salę lekcyjną u pana Szewca. Mieszkańcy własnym kosztem powiększyli ją i wyremontowali. Uczyło się w niej 80 dzieci. Pani Janina Piwowarska zorganizowała dożywianie dla wszystkich dzieci.

Rodzice uczniów postanowili wybudować szkołę. Wybrano Komitet Budowy Szkoły i ustalono składki po 350 zł. Każda rodzina zobowiązała się dostarczyć metr kamienia na budowę oraz trzy dniówki robocizny. W 1952 roku zakupiono plac pod budowę szkoły. W tym samym roku podniesiono stopień organizacyjny szkoły i wynajęto drugą izbę  lekcyjną. Szkoła była dwuklasowa.

W 1954 roku rozpoczęto budowę szkoły. Plan wykonał technik pan Urbański. W 1955 roku był już zrobiony strop szkoły. Jednak okazało się że prowizoryczny plan szkoły nie był zgodny ze współczesnymi wymaganiami. Architekt Czechoń po uzgodnieniach z Wydziałem Oświaty wykonał nowy plan. Budowę objęła Spółdzielnia Remontowo – Budowlana pod kierunkiem pana Wojciechowskiego. W 1958 roku zostały wykończone dwie klasy i dzieci rozpoczęły naukę w nowym budynku.

W 1959 roku wykończona została trzecia klasa a od sierpnia przystąpiono do remontu czwartej sali. Opiekę nad pracami objął pan Bunk. Warunki znacznie się poprawiły. Zmianie ulegała także organizacja nauki. Od roku szkolnego 1957/58 szkoła staje się trzyklasowa, a od 1963 roku jest już szkołą siedmioklasową. Pełną szkoła ośmioklasową staje się w roku 1966. W roku 1967, gdy mury szkoły opuszczają pierwsi absolwenci klasy VIII w szkole po raz pierwszy zabłysło światło elektryczne.

W 19995 roku po przejęciu oświaty przez gminę plan rozbudowy szkoły uległ kolejnej modyfikacji postano winiono dobudować bezpieczną klatkę schodową, zwiększyć ilość sal lekcyjnych i dobudować salę gimnastyczną. Rozbudowę szkoły zakończono w sierpniu 2000 roku. Uroczyste otwarcie nowego budynku miało miejsce 27 sierpnia 2000 roku.

W dniu 5 czerwca 2005 roku szkoła zyskała patrona, którym został Kornel Makuszyński.