Zajęcia z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości

Utworzono dnia 09.11.2023

Nasza szkoła uczestniczy w programie #LaboratoriaPrzyszłości, którego ideą jest uzupełnienie tradycyjnego modelu edukacyjnego o najnowocześniejsze rozwiązania edukacyjne z zakresu nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki. W ramach tego programu pozyskaliśmy wiele fantastycznych pomocy naukowych, które wykorzystywane są przez nauczycieli podczas działań na lekcjach.
W dniu 8 listopada nastąpił kolejny etap realizacji programu: odwiedziła nas ekipa Mobilnych Laboratoriów Przyszłości , której zadaniem jest za pomocą ciekawych warsztatów wspierać proces wykorzystywania pomocy naukowych. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.
Uczniowie klas IV – VIII podzieleni na grupy uczestniczyli w zajęciach dotyczących wykorzystania drukarki 3D oraz posługiwania się sztuczną inteligencją.
Każda grupa podczas swoich zajęć poznała historię powstania druku 3D. Uczniowie dowiedzieli się między innymi do jak niezwykłych działań mogą być wykorzystywane drukarki: w medycynie, budownictwie, a nawet do drukowania jedzenia. W części praktycznej zadaniem uczestników było uruchomienie drukarki i wykonanie prostych wydruków. Każdy dostał na pamiątkę zajęć drobny gadżet stworzony z wykorzystaniem drukarki 3D.
Podczas zajęć poświęconych sztucznej inteligencji uczniowie dowiedzieli się w jakich dziedzinach jest ona używana, jakie są korzyści z jej stosowania, a jakie niesie zagrożenia i dlaczego należy kontrolować jej wykorzystywanie. Finałem zajęć był udział w popularnej grze w „węża”, gdzie sterowało się obiektem za pomocą ruchów dłoni. Nie było to wcale łatwe zadanie, ale przyniosło uczniom wiele radości.
Te zajęcia wzbogaciły wiedzę uczniów na temat pomocy naukowych, których używamy w szkole i pozwoliły im na głębsze zrozumienie nowoczesnych technologii oraz ich zastosowania w codziennym życiu.

Zajęcia z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości

Utworzono dnia 09.11.2023, 11:26