Szkoła Pamięta

Utworzono dnia 30.10.2023

Zgodnie z polską tradycją 1 listopada przypada Dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas zadumy i wspomnień o tych, którzy odeszli. W tym dniu odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze na grobach naszych bliskich. Jest to dowód naszej pamięci i miłości. Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny, pamięć o samotnych grobach żołnierskich i o bohaterach, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość naszego kraju. W tych dniach nasza szkoła również szczególnie pielęgnuje pamięć o historii. Po raz kolejny uczestniczyliśmy w akcji „Szkoła pamięta” zorganizowanejprzez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę pogłębiania pamięci o bohaterach naszej wolności.

W ramach akcji, jak co roku, uczniowie klas starszych upamiętnili wydarzenia września 1939 biorąc udział w uroczystym apelu. Wychowankowie wraz z nauczycielami odwiedzili parafialny cmentarz i lokalne miejsca pamięci, gdzie porządkowali groby, palili znicze na pomnikach i zgłębiali wiedzę o wydarzeniach lokalnej historii. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w lekcjach on-line przeprowadzonych przez pracowników Muzeum Żydów Polskich "Polin" na temat dramatycznych losów polskich Żydów podczas Holocaustu oraz Polaków ratujących ich z narażeniem życia.

Kolejnymi działaniami podjętymi w naszej szkole było wykonanie przez uczniów gazetki na temat postaci związanych z naszym regionem: Jana Piwnika i Zdzisława Rachtana. Na lekcjach religii i plastyki dzieci wykonywały prace plastyczne, które nawiązywały do polskiej tradycji świąt zadusznych. Zostały one następnie wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Warto dodać, że nie tylko w tym czasie, ale i przez cały rok na korytarzu szkolnym, w gablocie koła historycznego, pojawiają się gazetki upamiętniające ważne rocznice i święta historyczne. W szkole zostały zorganizowane również konkursy o tematyce patriotycznej. Jeden na grę historyczną: "Walka Polaków o niepodległość" oraz plastyczny "Najpiękniejszy kotylion". Te dni kiedy wspominamy bliskich zmarłych, są odpowiednim czasem do kultywowania pamięci o tych, którzy zapisali się na kartach historii Polski i w związku z tym uczniowie starszych klas przygotowują akademię patriotyczną, by uczcić Święto Niepodległości. Jest to bardzo ważne, aby wśród uczniów już od najmłodszych lat wzbudzać potrzebę dbania o tradycje i wartości patriotyczne.

Koordynatorką akcji jest pani Iwona Kozdęba.

#SzkołaPamięta

Szkoła Pamięta