Święto Ludolfiny

Utworzono dnia 15.03.2023

W dniu 14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, czyli Święto Matematyki. Jest to dobra okazja, by ukazać dzieciom, że „Królowa Nauk”, wcale nie jest tak trudną dziedziną wiedzy i można się nią wspaniale bawić. W naszej szkole obchody zorganizowała nauczycielka matematyki, pani Katarzyna Pocheć.

W tym roku święto Ludolfiny zostało połączone z 550 rocznicą urodzin jednego z patronów roku, Mikołaja Kopernika. Tego dnia wszystkie klasy od IV do VIII zebrały się razem w sali matematyczno – przyrodniczej. Najpierw każda grupa zaprezentowała swojego przedstawiciela przebranego za Mikołaja Kopernika. Trzeba przyznać, że uczniom nie zabrakło fantazji i pomysłowości w przygotowaniu strojów.

Następnie przedstawiciele klas musieli zmierzyć się z trudnymi zadaniami, dotyczącymi liczby Pi. Rozpoczęły je tradycyjne zmagania dotyczące recytacji rozwinięcia Ludolfiny. Pierwsze miejsce zajął Jakub Boroń z klasy IV, drugie Marek Kasica z klasy VIII, a trzecie Jakub Sobierski z klasy VI. Kolejnym zadaniem było samodzielne zmierzenie długości okręgu hula-hop, wyliczenie średnicy i wyznaczenie liczby Pi za pomocą kalkulatora. Najzabawniejszym zadaniem było wyrzucenie liczby 3,14 za pomocą trzech kostek na czas.

Druga część obchodów była już w całości poświęcona postaci wybitnego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Uczniowie obejrzeli film oraz prezentację multimedialną poświęconą patronowi roku 2023, a następnie wzięli udział w quizie „Milionerzy”. Przedstawiciele klas byli dobrze przygotowani do rozgrywek i bardzo rzadko korzystali z „kół ratunkowych”: pytanie do publiczności, telefon do przyjaciela, czy pół na pół. Zwyciężyły ex aequo klasy: VIII. Słodkim finałem obchodów była wspólna konsumpcja toruńskich pierniczków przygotowanych przez poszczególne klasy.

W obchody święta Liczby Pi zaangażowali się także młodsi uczniowie. Klasy I i III wraz ze swoimi wychowawczyniami: Moniką Dziubą – Łucką i Katarzyną Bernaciak oraz Katarzyną Kaszycką, Dzieci obejrzały film ,dzięki któremu zapoznały się z postacią Mikołaja Kopernika oraz bajki edukacyjne związane z liczbą Pi. Odkrywały magiczny świat tangramów, tworząc prace z figur geometrycznych. Trzecioklasiści wykonali też ciekawe plakaty związane z postacią Mikołaja Kopernika oraz uczestniczyli w quizie i grach matematycznych. Na koniec uczniowie stworzyli kolorowe liczby Pi oraz udekorowali pierniczki Ludolfiną.

Ten dzień pokazał uczniom jak ciekawą i bogatą dziedziną nauki jest matematyka.

Święto Ludolfiny

Utworzono dnia 15.03.2023, 11:20