Przez Puszczę Jodłową

Utworzono dnia 17.06.2021

Po czasie pandemii wiele osób narzeka na problemy ze zdrowiem. Pogorszyła się także sprawność fizyczna dzieci i młodzieży. Dlatego wychowawczynie klasy 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej w Adamowie, panie: Krystyna Kwiecień i Katarzyna Wlazłowska zorganizowały wycieczkę pod hasłem: „Powrót do formy” dla swoich uczniów, a także dla klasy 5 z wychowawczynią, Katarzyną Pocheć.

W dniu 16 czerwca młodzi podróżnicy wybrali się do Św. Katarzyny, gdzie najpierw podziwiali zabytkowy klasztor oraz kapliczkę, w której odkryli podpis Stefana Żeromskiego. Następnie udali się do bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pierwszym przystankiem była kapliczka i źródełko Św. Franciszka, gdzie uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali legend dotyczących tego miejsca oraz gołoborza na Łysicy opowiedzianych przez panią Kwiecień. Wkrótce ruszyli w dalsza drogę czerwonym szlakiem na Łysicę, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Teraz mieli możliwość sprawdzenia własnej kondycji przy podejściu, które tylko pozornie wydaje się łatwe. Wszyscy wyszli zwycięsko z tej próby i w niedługim czasie mogli podziwiać widoki z Łysicy, gdzie jednak czekało ich kolejne zadanie z języka polskiego. Uczniowie podzieleni na grupy musieli stworzyć krótką piosenkę o dzisiejszej wycieczce. Z tego zadania również wyszli zwycięsko, a popisy wokalne zainteresowały wielu turystów, którzy odwiedzili tego dnia Łysicę. Zadowoleni z sukcesu ruszyli w dalszą drogę przez Przełęcz Św. Mikołaja do Kakonina. Urokliwa trasa wiodąca przez Puszczę Jodłową była tak zachwycająca, że nikt nawet nie pamiętał o zmęczeniu. W Kakoninie po obejrzeniu zabytkowej chaty z XIX wieku wędrowcy zmierzyli się z nowym wyzwaniem: ich zadaniem było poprawnie zaadresować i wypełnić widokówkę do rodziców. Kartki zostały później wysłane ze Św. Katarzyny. Dzielnych podróżników czekał już tylko powrót tą samą trasą. Okazało się, że przejście kilkunastu kilometrów w obie strony było dla wszystkich samą przyjemnością i uczestnicy wycieczki planują już kolejne wędrówki, tym razem na jesień, kiedy pełni nowych sił wrócą do szkoły.

Przez Puszczę Jodłową

Utworzono dnia 17.06.2021, 18:34