Jak nie czytam, jak czytam

Utworzono dnia 09.06.2023

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez czasopismo "Biblioteka w szkole" pod hasłem: „Jak nie czytam, jak czytam”. Głównym celem tej inicjatywy jest budowanie pozytywnego wizerunku czytania, zachętę do częstszego odwiedzania bibliotek, rozwijania wyobraźni przez czytanie.

Akcję poprzedziły przygotowania: każda klasa, począwszy od maluchów aż do ósmoklasistów miała za zadanie wykonać plakat promujący czytelnictwo i zachwalający zalety czytania. Wszystkie one pojawiły się na szkolnym korytarzu w dniu wydarzenia.

7 czerwca na pikniku czytelniczym przed szkołą zebrali się wszyscy uczniowie i nauczyciele. Każdy przyniósł ze sobą ulubioną książkę lub czytnik e-booków, koc, przekąski i wszyscy zabrali się do czytania na świeżym powietrzu.

Uczniowie podzielili się na poszczególne strefy: strefa ciszy była przeznaczona dla tych, którzy w spokoju chcieli czytać, nie zagadywani przez nikogo. Była też strefa wymiany poglądów, gdzie można było dzielić się wrażeniami z czytanych książek, dyskutować o nich.

Dla najmłodszych utworzono strefę głośnego czytania, gdzie prym wiodły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Adamów: Dorota Bernat i Danuta Major, które czytały najmłodszym najpiękniejsze baśnie. Maluchy uczestniczyły też w zabawach czytelniczych zainicjowanych przez sympatyczne lektorki, podczas których rywalizowały ze sobą w naśladowaniu głosów zwierzątek z poszczególnych baśni. Warto dodać, że nawet maluchy z oddziału przedszkolnego przyszły z własnymi książeczkami i czytały je w towarzystwie ulubionych pluszaków.

Na koniec wszyscy przenieśli się do strefy relaksu biorąc udział w różnych zabawach, grając w gry planszowe czy też dyskutując o ulubionych lekturach.

Wydarzenie czytelnicze zorganizowały panie: Katarzyna Wlazłowska i Krystyna Kwiecień. Udział w nim wzięły także panie: Monika Dziuba - Łucka, Katarzyna Kaszycka, Anna Wacińska.

#JakNieCzytamJakCzytam

Jak nie czytam, jak czytam