Dzień Profilaktyki Zdrowia Psychicznego

Utworzono dnia 20.10.2023
12 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Profilaktyki Zdrowia Psychicznego. W tym dniu zorganizowaliśmy szereg działań promujących dobre samopoczucie i dobrostan psychiczny.
Zdrowie psychiczne stanowi ważny element współczesnego świata i postrzegania zdrowia. Zaburzenia psychiczne są poważnym i wciąż pogłębiającym się problemem na całym świecie.
Zdrowie zgodnie z definicją WHO składa się z dobrostanu w trzech zakresach: fizycznym, psychicznym i społecznym.
Zdrowie psychiczne to więcej niż brak zaburzeń psychicznych. To dobrostan, w którym realizowane są możliwości jednostki, to jak radzi sobie ona z sytuacjami życiowymi oraz funkcjonuje w życiu społecznym.
Dobrostan psychiczny to poczucie spełnienia i satysfakcji z własnego życia, a także niski poziom stresu. Składa się na niego kilka wymiarów takich jak:
rozwój osobisty,
życiowy cel,
panowanie nad sobą i otoczeniem (poczucie sprawstwa),
samoakceptacja,
niezależność,
pozytywne relacje z innymi.
W tym dniu dla naszych uczniów przygotowaliśmy obszerne gazetki informacyjne na temat profilaktyki zdrowia psychicznego, chorób psychicznych i zaburzeń oraz wiadomości wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.
Czytanie przyśpiesza rozwój mózgu, zwiększa zasób słownictwa, rozwija wyobraźnię, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób degeneracyjnych. Co najważniejsze –czytanie ma pozytywny wpływ na nasze emocje, sprawiając, że stajemy się bardziej empatyczni i łatwiej nawiązujemy relacje.
Wszystko to co najpiękniejsze w czytaniu, jak każdego tygodnia, ale zwłaszcza w ten dzień pokazywała uczniom pani Katarzyna Wlazłowska. Przed biblioteką pojawiła się gazetka informująca o korzyściach płynących z czytania.
Zorganizowano także ogólnoszkolną akcję plakatową z pozytywnymi myślami – na korytarzach szkolnych w różnych widocznych miejscach umieszczono cytaty i myśli wspierające każdego ucznia czy nauczyciela.
10 września obchodziliśmy dzień gier planszowych w ramach wzmacniania pozytywnych relacji rówieśniczych.
W grupie przedszkolnej Dzień Profilaktyki Zrowia Psychicznego rozpoczął cykl zajęć ,,Bajkoterapii'' bajki-pomagajki z pedagogiem specjalnym, Sylwią Zapałą.
W klasach młodszych zorganizowano i przeprowadzono warsztaty z pedagogiem szkolnym, Katarzyną Bernaciak, ,,Przez różowe okulary'' z elementami arterapii, w trkacie których uczniowie dowiedzieli się jak radzić sobie z emocjami trudnymi.
Klasy IV-VIII uczestniczyły w warsztatach psychoedukacyjnych z psychologiem szkolnym, Darią Starzomską, na temat stresu, podczas których uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób radzić sobie ze stresem, jakie są jego rodzaje i do czego może prowadzić przewlekły stres.
Na korytarzach szkolnych zawisły kolorowe dekoracje i girlandy, które przypominały uczniom o tym jak wyjątkowy był ten dzień, a przede wszystkim wywoływały uśmiech i pozytywne emocje.
Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w naszej szkole zorganizowały Panie: Daria Starzomska, Katarzyna Bernaciak, Sylwia Zapała, Katarzyna Wlazłowska.

Dzień Profilaktyki Zdrowia Psychicznego

Utworzono dnia 20.10.2023, 14:20