Akcja #SzkołaPamięta

Utworzono dnia 03.11.2022

Zgodnie z polską tradycją 1 listopada przypada Dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas zadumy i wspomnień o tych, którzy odeszli. W tym dniu odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze na grobach naszych bliskich. Jest to dowód naszej pamięci i miłości. Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny, pamięć o samotnych grobach żołnierskich i o bohaterach, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość naszego kraju. W tych dniach nasza szkoła również szczególnie pielęgnuje pamięć o historii. Po raz kolejny Publiczna Szkoła Podstawowa w Adamowie, wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”. Jest to akcja zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę pogłębiania pamięci o bohaterach naszej wolności. W ramach akcji, jak co roku, uczniowie klas starszych upamiętnili wydarzenia września 1939 biorąc udział w uroczystym apelu. Wychowankowie wraz z nauczycielami odwiedzili parafialny cmentarz i lokalne miejsca pamięci, gdzie porządkowali groby, palili znicze na pomnikach i zgłębiali wiedzę o wydarzeniach lokalnej historii. Kolejnymi działaniami podjętymi w naszej szkole było wykonanie przez uczniów gazetki na temat postaci związanych z regionem Jana Piwnika oraz Antoniego Hedy. Na lekcjach religii dzieci wykonywały prace plastyczne, które nawiązywały do polskiej tradycji świąt zadusznych. Zostały one następnie wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Wybrani uczniowie wykonali klasowe gazetki, które poświęcone były polskiej tradycji świąt zadusznych. Warto dodać, że nie tylko w tym czasie, ale i przez cały rok na korytarzu szkolnym, w gablocie koła historycznego, pojawiają się gazetki upamiętniające ważne rocznice i święta historyczne. W szkole organizowane są również konkursy i apele o tematyce patriotycznej. Te dni kiedy wspominamy bliskich zmarłych, są odpowiednim czasem do kultywowania pamięci o tych, którzy zapisali się na kartach historii Polski. Jest to bardzo ważne, aby wśród uczniów już od najmłodszych lat wzbudzać potrzebę dbania o tradycje i wartości patriotyczne.

Koordynatorem akcji jest pani Iwona Kozdęba.

#SzkołaPamięta

Akcja #SzkołaPamięta