Startujemy z Bezpieczna+

Utworzono dnia 11.09.2017

Szkoła Podstawowa w Adamowie przystąpiła w tym roku do programu Bezpieczna+. W ramach programu zostało wybrane zadanie dotyczące działań związanych z antydyskryminacją oraz przeciwdziałaniem przemocy i agresji w grupie rówieśniczej, powodowanej stereotypami i uprzedzeniami.

W ramach tych zadań szkoła podejmie wiele różnorodnych działań. Zaplanowane są wycieczki dla klas IV – VII. Jedna z nich, która odbędzie się w październiku zakłada zwiedzenie Krakowa ze szczególnym uwzględnieniem krakowskiej dzielnicy Kazimierz, gdzie uczniowie będą uczestniczyli w warsztatach antydyskryminacyjnych w Żydowskim Muzeum Galicja, zwiedzą synagogi oraz zapoznają się z historią miasta i żydowskiej mniejszości, która zamieszkiwała je przez wiele wieków. Podczas tego wyjazdu zwiedzą też ośrodek Fundacji „Mimo wszystko” Anny Dymnej, gdzie będą uczestniczyli w warsztatach poświęconych wolontariatowi i przejrzą się zajęciom organizowanym dla osób niepełnosprawnych.

Druga wycieczka do Warszawy zakłada utrwalenie wiadomości o kulturze i historii Żydów w Polsce oraz zapoznanie z kulturą muzułmańską. Uczniowie zwiedzą Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” oraz Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, gdzie również będą uczestniczyli w ciekawych warsztatach dotyczących spotkania z odmiennymi kulturami i zwyczajami.

Dla klas I – III przewidziana jest wycieczka i warsztaty w Ośrodku Terapii Zajęciowej w Kałkowie.

Oprócz uczniów program ma objąć także rodziców i nauczycieli. Przewidziane są szkolenia zarówno dla nauczycieli jak i rodziców na temat agresji i przejawów nietolerancji wśród dzieci i młodzieży.

Ważną rzeczą jest utrwalenie dobrych nawyków i wiadomości wyniesionych z wycieczek i warsztatów dlatego na zakończenie programu są przewidziane dwa konkursy plastyczne dla uczniów, które pomogą im w formie graficznej przedstawić uzyskane wiadomości i umiejętności. Klasy I – III będą uczestniczyły w konkursie „Nie jesteśmy sami. Pomagamy innym”, a klasy IV – VII „Kolorowy świat. Różne kultury i zwyczaje”.

Chociaż finał programu nastąpi w grudniu planowane jest jeszcze jedno działanie z nim związane, które będzie miało miejsce wiosną: Piknik Integracyjny w Adamowie.

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.