Wycieczka na Roztocze

Utworzono dnia 06.06.2022

W dniach 1 – 2 czerwca uczniowie klas IV – VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Adamowie wyruszyli na wycieczkę na Roztocze realizowaną w ramach rządowego programu "Poznaj Polskę". Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Zamość. Najpierw odwiedzili zamojski Ogród Zoologiczny, gdzie podziwiali egzotyczne gatunki zwierząt. Wędrówkę po samym mieście rozpoczęli pod pomnikiem Jana Zamoyskiego, założyciela miasta. Poznali historię powstania Zamościa, obejrzeli historyczny zespół kamienic, Ratusz oraz całą charakterystyczną zabudowę Rynku. Widzieli Muzeum Zamojskie w Zamościu znajdujące się w zespole pięknych ormiańskich kamienic, ozdobionych ciekawymi ornamentami i poznali historię tego miejsca oraz dzieje mniejszości narodowych, które tu mieszkały. Zwiedzili także obwarowania miasta pochodzące z czasów, kiedy Zamość był twierdzą i poznali dzieje oblężenia miasta przez Szwedów. Duże wrażenie na uczniach wywarła wizyta w Rotundzie, miejscu pamięci męczeństwa Polaków i innych nacji podczas II wojny światowej. Zapoznali się z się historią działalności II Inspektoratu Zamojskiego AK oraz podziemia antykomunistycznego. Na koniec dnia młodzi podróżnicy udali się na nocleg do Suśca, gdzie w hotelu czekała na nich dodatkowa atrakcja: godzinna zabawa w hotelowym basenie. W drugim dniu wycieczki uczniowie udali się do Zwierzyńca, gdzie zobaczyli barokowy Kościół na Wyspie oraz Plenipotentówkę, czyli myśliwski pałacyk, siedzibę zarządcy ordynacji Zamoyskich, zbudowany w charakterystycznym alpejskim stylu. Poznali historię Zwierzyńca, który podobnie jak Zamość znajdował się w ordynacji Zamoyskich. W Muzeum Przyrodniczym Roztoczańskiego Parku Narodowego obejrzeli bardzo ciekawy film o Roztoczu. Powędrowali także ścieżką edukacyjna wiodąca przez las do Stawów Echo, gdzie mogli podziwiać piękne widoki, pobawić się chwilę na plaży i wysłuchać historii o hodowli koników polskich. Kolejnym punktem programu była wizyta w Szczebrzeszynie, gdzie uczniowie zrobili sobie zdjęcie pod pomnikiem słynnego chrząszcza, który "brzmi w trzcinie". Ze Szczebrzeszyna przejechaliśmy do Gospodarstwa Pasiecznego "Ulik" w Mokrymlipiu. Tam, w skansenie pszczelarstwa, uczniowie podziwiali stare, ponad stuletnie ule, dowiedzieli się, jak funkcjonuje społeczność pszczół i jak doskonale jest zorganizowana. Przyglądali się ich życiu poprzez ścianki szklanego ula, a nawet zajrzeli do domku przeznaczonego do apiterapii. Obejrzeli także lokalne pamiątki w niewielkim muzeum znajdującym się na terenie pasieki. Był to ostatni punkt wycieczki. Młodzi turyści wrócili z niej zadowoleni i pełni wrażeń. Wycieczkę zorganizowały panie: Katarzyna Wlazłowska i Krystyna Kwiecień. Udział w niej wzięła także pani Małgorzata Kusiak – Wiecha.

Wycieczka na Roztocze

Utworzono dnia 06.06.2022, 18:14

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Wszystkich: 19082