Urodziny Ludolfiny

Utworzono dnia 17.03.2022
W dniu 14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, czyli Święto Matematyki. Jest to dobra okazja, by ukazać dzieciom, że „Królowa Nauk”, wcale nie jest tak trudną dziedziną wiedzy i można się nią
wspaniale

bawić. W naszej szkole obchody zorganizowała nauczycielka matematyki, pani Katarzyna Pocheć.
Przygotowania zaczęły się już w wcześniej. W dniu 14 marca wszystkie klasy od IV do VIII zebrały się razem. Każdy zespół miał urodzinowy tort dla Liczby Pi oraz plakat zawierający ciekawostki z nią związane, a także plastyczną wersję Ludolfiny wykonaną z różnych materiałów. Uczniowie najpierw obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą Liczbie Pi, z której dowiedzieli się, że budziła ona zainteresowanie już w czasach starożytnych. Okazało się, że liczbę Pi można także znaleźć w literaturze, chociażby w wierszu Wisławy Szymborskiej zadeklamowanym przez uczennice klasy VII. Następnie przedstawiciele klas musieli zmagać się z trudnymi zadaniami. Między innymi były quizy dotyczące liczby Pi, takie jak: matematyczne skojarzenia, matematyczni Milionerzy , gdzie uczniowie musieli skanować kod kreskowy i odpowiadać indywidualnie na pytania. Uczniowie musieli także samodzielnie wyznaczyć Liczbę Pi mierząc za pomocą linijki i sznurka okrągłe przedmioty.
Największe emocje wywołały zmagania dotyczące recytacji rozwinięcia liczby Pi. W tym roku zwycięzcą został Dawid Cholewiński z klasy VIII, który zapamiętał aż 153 cyfry. W ten sposób pobił dotychczasowy rekord szkoły, który wynosił 102 cyfry z rozwinięcia Liczby Pi
Finałem rozgrywek były konsumpcja tortów urodzinowych Ludolfiny. Warto zauważyć, że każdy z nich był ozdobiony matematycznym symbolem dnia.
Ten dzień przekonał uczniów jak ciekawą i bogatą dziedziną nauki jest matematyka.

Urodziny Ludolfiny

Utworzono dnia 17.03.2022, 09:25