Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Adamowie

Udział naszej szkoły w NPRCz

Utworzono dnia 23.02.2023

Publiczna Szkolła Podstawowa w Adamowie przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W placówce odbyło się wiele działań promujących czytelnictwo.

 

Przede wszystkim do szkonej biblioteki zostało zakupionych kilkadziesiąt nowych pozycji książkowych, w tym wiele lektur oraz powieści dla dzieci i młodzieży.

 

Dnia 24 października uczniowie klas I – V uczestniczyli w spotkaniu autorskim on-line

z panem Waldemarem Cichoniem. Dla dzieci było to niezwykłe przeżycie, bo mogły dowiedzieć się, jak powstała zabawna seria książek "Cukierku, ty łobuzie!", skąd wzięło się imię głównego kociego bohatera i dlaczego pierwowzorem książkowych postaci jest rodzina pisarza oraz jego dwa koty. Pan Waldemar chętnie odpowiadał na zadawane pytania i dzielił się zabawnymi historiami ze swojego życia osobistego. W pewnym momencie na ekranie pojawiła się nawet kotka Tradycja, która również jest bohaterką "kociej" serii.

 

W dniu 7 listopada, 5 grudnia i 16 stycznia uczniowie oddziału przedszkolnego i zerówki Publicznej Szkoły Podstawowej w Adamowie wzięli udział w spotkaniu czytelniczym

on-line "Bibliuś" zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. Maluchy najpierw wykonywały zabawne ćwiczenia ruchowe pod kierunkiem prowadzących spotkanie, a następnie wyciszyły się i uczestniczyły w przedstawieniu kukiełkowym.

Dwie pacynki Bibliuś i Woluminka, którym głosu udzielili aktorzy kieleckiego Teatru

im. S. Żeromskiego, opowiedziały dzieciom bajeczki o smoku, który nie mógł ziać ogniem, o zwierzątkach budujących huśtawkę oraz o szybkim żółwiu. Grudniowie spotkanie dotyczyło oczekiwania na święta i historii świętego Mikołaja, a styczniowie - zagadnień związanych z przyjaźnią.

 

Dzień 4 listopada był okazją do świętowania Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

To dobra okazja,aby zachęcić dzieci do czytania bajek, a co za tym idzie, do rozwijania wyobraźni i zdobywania wiedzy.

Uczniowie klas 0-III uczcili to święto przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Ten zaczarowany czas rozpoczął się od rozwiązywania zagadek oraz quizów, z którymi nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie.

Panie Monika Dziuba-Łucka i Katarzyna Kaszycka od początku roku prowadzą innowację pedagogiczną „Czytanie na dywanie”, dlatego też i tym razem czytane były fragmenty najbardziej znanych baśni. Po wysłuchaniu bajek dzieci układały puzzle i wykonywały prace plastyczne. W zerówce panie zorganizowały dla maluchów mini-teatrzyk

Pt. „Czerwony Kaputrek” oraz bajkowe kino, podczas którego dzieci połączyły oglądanie ulubionych opowieści z jedzeniem przygotowanego przez nauczycielki popcornu.

Z Dniem Postaci z Bajek został połączony Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego hasłem było "Czytanie dla pokoju". Uczniowie klas III-V zebrali się wspólnie,aby poczytać ukraińskie bajki. Było to wyjątkowe doświadczenie, ponieważ mogli zapoznać się

z nowymi bajkowymi bohaterami. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się także wielu ciekawych faktów o Ukrainie związanych z historią, kulturą i zwyczajami tego kraju.

 

W ramach programu odbyły się także lekcje biblioteczne w bibliotekach publicznych współpracujących ze szkołą.

W dniu 16 listopada uczniowie klas VI – VIII z naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę

do Kielc. Najpierw odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, gdzie uczestniczyli

w warsztatach z biblioterapii pod hasłem „Toleruję, nie hejtuję”. Na podstawie tekstów

z książki „7 dni. Tydzień, który zmienił wszystko” autorstwa Eve Ainsworth uczniowie analizowali, skąd bierze się hejt i jak należy reagować, gdy stajemy wobec czyjejś agresji zarówno wobec nas jak i innych. Finałem zajęć było stworzenie wspólnego plakatu

z sercem, w którym umieszczono słowa dobre i złe, czyli takie, które leczą i ranią.

 

Dnia 15 grudnia dzieci z I i III klasy odwiedziły Bibliotekę Miejska ,,Plastuś"

w Starachowicach. Podczas wizyty młodsze dzieci miały możliwość zapoznania się

z biblioteką oraz z jej zbiorami. Pani bibliotekarka Magdalena Mroczek zabrała maluchy

do magicznej krainy świętego Mikołaja. Opowiedziała o świętym i przybliżyła, jak wygląda praca Mikołaja na całym świecie.

 

29 listopada odbyła się w szkole czwarta edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego „Kornelek”, w tym roku przeznaczona dla klas VI – VIII. Organizacją wydarzenia zajęły się panie Krystyna Kwiecień i Katarzyna Wlazłowska
Uczestników konkursu powitała dyrektor szkoły pani Teresa Szymczak, która życzyła wszystkim powodzenia w zmaganiach z konkursowymi zadaniami. W tym roku tematem była popularna książka Brandona Mulla „Baśniobór”. Uczniowie jeszcze przed konkursem musieli stworzyć grę planszową na podstawie lektury. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Gry zachwycały pomysłowością i estetyką wykonania, a także bardzo szczegółowymi i ciekawie napisanymi instrukcjami. Niektóre z nich zostały zaopatrzone

w samodzielnie wykonane pionki. Uczestnicy musieli zmierzyć się także z quizem dotyczącym znajomości treści książki. Zadania wcale nie należały do łatwych, ale dwuosobowe zespoły ze szkół w gminie Brody radziły sobie z nimi bardzo dobrze i różnica w punktacji była naprawdę niewielka.

 

Do szkolnej biblioteki w ramach NPRCz pozyskano także nowe meble, dzieki którym pomieszczenie stało się bardziej przestronne, a ksiązki, albumy i słowniki zostały lepiej wyeksponowane na nowych półkach.

Udział naszej szkoły w NPRCz

Utworzono dnia 23.02.2023, 16:26

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: